PROFICIENCY
Dünya Dilleri Merkezi farkıyla üniversite hazırlık atlama sınavı kursu. Türkiye'nin en çok tercih edilen dil okulunda PROFICIENCY sınavına hazırlanın. Türk ve yabancı öğretmenler eşliğinde, grup veya özel ders programlarıyla sınava hazırlanabilirsiniz.

Doğuş Üniversitesi DÜİYES Kursu

Doğuş Üniversitesi İngilizce hazırlık atlama Proficiency sınavına yönelik hazırlık eğitimlerimize katılacak olan öğrencilere başlıca seviye belirleme sınavı uygulamaktayız. Yapılacak olan seviye belirleme sınavı sonrasında katılımcının dilbilgisi, reading, writing, listening, düzeyi net bir şekilde belirlenir.

proficiency kurslari

Eğitimlerimiz Doğuş Üniversitesi hazırlık atlama sınavına girecek öğrenciler için özel olarak hazırlanmaktadır. Doğuş Üniversitesi DÜİYES sınavı formatına yönelik teknikler ve katılımcıların muafiyet sınavının reading, writing ve listening bölümlerinden maksimum düzeyde skor almaları hedeflenmektedir.

Hazırlık atlama sınavı programlarımız konusunda uzmanlaşmış akademik başarısı tescilli öğretim üyelerimiz tarafından yürütülmektedir.

Doğuş Üniversitesi Hazırlık Atlama DÜİYES Sınavlarının İçeriği:

Hazırlık atlama muafiyet sınavı 2 aşamadan oluşmaktadır. 

Birinci Aşama DÜİYES I

Akademik yılında yeni kayıt yaptırmış olan tüm öğrencilerin katılması zorunlu olan bir sınavdır. Sınav, 2 saat sürer  ve öğrencilerin genel İngilizce bilgisini test eden çoktan seçmeli bir sınavdır. DÜİYES I'den başarılı not alan öğrenciler DÜİYES II sınavına girmeye hak kazanmış olurlar. Başarılı olamayan öğrenciler, sınav sonuçlarına göre hazırlık sınıfındaki uygun düzeye yerleştirilmektedir.

İkinci Aşama ise DÜİYES II

Sınav 2 aşamadan oluşmaktadır ve  birinci aşama Dinleme bilgisi, Okuma bilgisi  ve Dilbilgisi ölçülürken, ikinci bölümde yazma bölümü yer alıyor. DÜİYES II sınavında başarılı olan öğrenciler, Fakültelerinde eğitime başlayabilirler. DÜİYES II sınavında başarısız olan yeni ve halen hazırlık sınıfına devam eden eski kayıtlı öğrenciler ise sınav sonuçlarına göre hazırlık sınıfındaki uygun düzeye yerleştiririlmektedir.

Doğuş Üniversitesi Ara Sınav Soru Tipleri

  • İngilizce Kullanımı-Tüm Düzeylerde
  • Okuduğunu Anlama (Bütün Düzeyler)
  • Dinleme (Bütün Düzeyler)
  • Yazma (Bütün Düzeyler)
  • Konuşma (Bütün Düzeyler)

Yılsonu Yeterlik Sınavı Soru Tipleri

(Sınav soru tipleri gerekli görüldüğünde değiştirilebilmektedir.)

  • İngilizce Kullanımı-Tüm Düzeylerde
  • Okuduğunu Anlama (Bütün Düzeyler)
  • Dinleme (Bütün Düzeyler)
  • Yazma (Bütün Düzeyler)

İngilizce Muafiyet Sınavı Eşdeğerlik ve Muafiyet Puanları

Öğrencilerin İngilizce dil yeterlikleri üniversitemiz senatosu tarafından kabul edilen Ulusal ve Uluslararası Yabancı Dil sınavlarının sonuçlarına göre de belirlenebilir.İngilizce Hazırlık Programı öğrencileri, istediği taktirde, DÜİYES yerine, geçerliliği üniversitemiz senatosu ve Yüksek Öğretim Kurulu tarafından kabul edilen bir yeterlik sınavına girerek de İngilizce yeterliliklerini kanıtlayabilirler.

Üniversitemiz tarafından tanınan sınavlar ve gereken en düşük puanlar aşağıdaki gibidir;

TOEFL IBT / 72 Puan

CAE (The Cambridge Certificate in Advanced English) / C Puan

PTE (Pearson Test of English) / 55 Puan

YDS / 60 Puan