PROFICIENCY
Dünya Dilleri Merkezi farkıyla üniversite hazırlık atlama sınavı kursu. Türkiye'nin en çok tercih edilen dil okulunda PROFICIENCY sınavına hazırlanın. Türk ve yabancı öğretmenler eşliğinde, grup veya özel ders programlarıyla sınava hazırlanabilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi Proficiency Kursu

Yeditepe Üniversitesi İngilizce hazırlık atlama kursu, üniversite sınavına yönelik eğitimlerimize katılacak olan öğrencilere başlıca seviye belirleme sınavı uygulamaktayız.  Seviye belirleme sınavı sonrasında katılımcının eksik olan dilbilgisi, kelime bilgisi, okuduğunu anlama ve bir konu hakkında kompozisyon yazabilme becerisi net bir şekilde belirlenmektedir.

proficiency kurslari

Yapılacak olan seviye belirleme testi sonrasında katılımcının varolan İngilizce dilbilgisi, kelime bilgisi, okuduğunu anlama ve sınava yönelik hatasız kompozisyon yazabilme becerisini geliştirecek programları hazırlamaktayız.

Eğitim başlangıcından sonuna kadar sınav formatına yönelik teknikler öğrencilerimize aktarılmaktadır. Yeditepe Üniversitesi hazırlık atlama sınavına yönelik eğitimlerimiz konusunda uzmanlaşmış akademik başarısı tescilli öğretim üyelerimiz tarafından verilmektedir.

Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Atlama Proficiency Sınavının İçeriği:

Yeterlik sınavı’nda 100 üzerinden en az 60 puan alan öğrenci başarılı sayılır. Sınav, 80 soruluk çoktan seçmeli bölüm ve 20 puanlık yazma bölümünden oluşur. Yazma bölümünde öğrencilere 3 farklı konu verilir ve konulardan birini seçip, yaklaşık 300 kelimelik bir kompozisyon yazmaları istenir.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Plastik Sanatlar ve Resim, Tiyatro Bölümleri ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencilerinin Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’ndan başarılı sayılabilmeleri için 100 üzerinden en az 50 puan almaları gerekir.

İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çeviribilimi programı öğrencilerinin, Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nda başarılı sayılabilmeleri için 100 üzerinden en az 65 puan almaları gerekir. Ayrıca, İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çeviribilimi programları öğrencilerinin bu sınav dahilinde yapılan konuşma ve yazma becerilerinden 100 üzerinden en az 60 puan almaları gerekir.

Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Atlama Muaffiyet Koşulları

Yeditepe Üniversitesinde eğitim dili İngilizcedir. Her akademik yıl başında, Rektörlükçe ilan edilecek gün, saat ve yerde Yabancı Dil Yeterlik Sınavı (Proficiency) yapılır. Sınav tarihinden geriye doğru iki yıl içinde, TOEFL iBT sınavından 79 almış olduğunu (TOEFL Bilgisayar Tabanlı 213; TOEFL Klasik Sınavı’nda 550) belgeleyen öğrenci yabancı dil sınavından muaf tutulur. TOEFL iBT sınavı için geçerli sayılan sınav merkezleri aşağıda belirtilmiştir. Bu sınav merkezlerinin dışında girilen sınavlar geçerli değildir.

TOEFL HOME EDITION ve IELTS sınavları Yeditepe Üniversitesinde geçerli değildir. geçerli değildir.

Geçerli Sınav Merkezleri:

1.YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ,İSTANBUL - Merkez Kodu: STN20056A  

TOEFL iBT sınav tarihleri için tıklayınız!

2.İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ,İSTANBUL - Merkez Kodu ITTR153A

3.ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ,ANKARA - Merkez Kodu: STN10463A

TOEFL sınavına girecek olan öğrencilerin Yeditepe Üniversitesi'nin kurum kodu olan 7050'yi kodlamaları gerekmektedir. Sonuçların kabul edilebilmesi için TOEFL Merkezi tarafından doğrudan Hazırlık Okuluna gönderilmiş olması gerekir. 

Eğitim ve öğretim görecekleri dili yeterli düzeyde bildiklerini Üniversitece kabul edilen belgelerle ispatlayamayan öğrenciler, İngilizce Hazırlık Bölümünün verdiği İngilizce Yeterlik Sınavı’na alınırlar.